samiya
روانشناسي تخصصي


روش هاي فرزندپروري
 بخشي از همه از رفتارهاي والدين هستند كه در موقعيت هاي زيادي نشان داده مي شوند و شرايط فرزندپروري پايدار و با ثباتي را به وجود مي آورند .

به استناد سايت مشاوره روانشناسي فيليا ، چهار سبك فرزندپروري وجود دارد كه در ادامه به طور خلاصه به آنها اشاره مي كنيم :

فرزندپروري مقتدرانه : والدين مقتدر با فرزندشان صميمي هستند و ارتباط نزديكي با فرزندشان برقرار مي كنند و در عين حال كنترل قاطعانه و در حد معقولي نسبت به فرزند خود دارند . اين والدين به تدريج به كودك استقلال داده و اجازه مي دهند در زمينه اي كه آمادگي اش را دارد خودش تصميم بگيرد .

فرزندپروري مستبدانه : اين والدين بسيار سرد و دستور دهنده هستند . خودشان تصميم مي گيرند و انتظار دارند هر تصميمي كه گرفتند فرزندشان نيز بي چون و چرا از آن اطاعت كند و اگر كودك سرپيچي كند تنبيهش مي كنند .

فرزندپروي آسان گير : اين والدين صميمي و بي توجه هستند . قانون خاصي براي فرزندشان وضع مي كنند و اجازه مي دهند هر كاري ميخواهند بكنند .

فرزندپروري بي اعتنا : اين نوع تربيت " غفلت " ناميده مي شود ، اين والدين اغلب افسرده بوده و از فرزندان خود جدا هستند و به قدري غرق در فشار خانوادگي هستند كه وقتي براي فزندشان ندارند .  

 

براي مطالعه متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/208/روش-هاي-فرزند-پروري-و-تاثيرات-آن-بر-كودك.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۰:۱۵ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


تغذيه نوزاد از شير مادر
 در اوايل زندگي اهميت بسيار زيادي در رشد كودك دارد ، زيرا شير مادر منبعي بسار غني از موادي است كه نوزاد براي رشد به آنها نياز دارد .

به بيان مشاوره روانشناسي تلفني فيليا شير دادن هم براي نوزاد اهميت دارد و هم براي مادر مفيد است از جمله فوايدي كه براي نوزاد دارد محافظت از او در برابر بيماري هاست زيرا شير مادر حاوي ماده اي است كه از نوزادان در برابر عفونت ، بيماري هاي گوارشي ، آسم و آلرژي محافظت مي كند .

يكي از فوايدي كه شير دادن به نوزاد براي مادر دارد اين است كه به ميزان زيادي از ابتلا به اضطراب و افسردگي پس از زايمان جلوگيري مي كند .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/258/تغذيه-نوزاد-از-شير-مادر-و-اهميت-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۹:۳۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


پاداش كلامي يكي از بهترين تشويق ها است و در هر سني مي توان از آن استفاده كرد  . تشويق زباني ساده ترين نوع پاداش است و به راحتي مي توان آن را انجام داد . در پاداش كلامي  به كودكان بهتر است دقيقاً و با جزئيات رفتار كودك را توصيف كنيد و بعد با زبان و گفتار كودك را تحسين كنيد .

به نقل از سايت روانشناسي كودك فيليا  پاداش كلامي يكي از انواع پاداش به كودكان است . تشويق زباني يعني تحسين و تشويق كودك با كلام و گفتار . از ويژگي هاي پاداش كلامي به كودكان مي توان به موارد زير اشاره كرد : تشويق زباني را با رفتار مناسب كودك همراه كنيد . هم چنيين تقويت كلامي بايد متناسب با سن كودك باشد .  هم چنين هنگام تشويق گفتاري خلاقيت داشته باشيد .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/250/پاداش‌-كلامي-به-كودكان.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۸:۴۸ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


هرچند همه فرزندان در يك خانواده زندگي مي كنند اما خصوصيات شخصيت فرزندان با هم تفاوت دارد مثلاً  فرزندان اول تشنه قدرت هستند و اضطراب آن ها بيشتر است يا مثلاً  فرزندان دوم معمولاً مسير متفاوتي با فرزند اول در زندگي طي مي كند .

به نقل از سايت آموزش مهارت هاي زندگي فيليا ، فرزندان اول گذشته را دوست دارند ، نسبت به بقيه فرزندان اضطراب بيشتري دارند ، قدرت طلب و جاه طلب هستند . و افراد مسوليت پذيري هستند . فرزندان دوم همواره با بچه اول رقابت مي كنند و زودتر شروع به صحب كردن مي كنند . فرزند وسط آرام ، است . دوست دارد همه اعضاي خانواده از او راضي باشند . هم چنين آدم منعطف و مستقلي است .  فرزند آخر ممكن است آدم بي مسوليت و وابسته باشد يا برعكس بقيه فرزندان به صورت باورنكردني مسير پيشرفت را طي كند . تك فرزندان بانظم ، مسوليت پذير ، پرتوقع ، و خودخواه هستند

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/211/رابطه-ترتيب-تولد-و-شخصيت-فرزندان.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۵:۳۰ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


افسردگي يكي از شايع ترين اختلالات رواني است . همه افراد در زندگي خود سختي و غم و اندوه را تجربه مي كنند ولي اين احساسات مدت زيادي دوام نمي آورند و پس از يك يا چند روز از بين مي روند ، وقتي  اين غم و اندوه مشكل ساز مي شوند كه بيشتر از دو هفته ادامه داشته باشند و زندگي فرد را از حالت عادي خارج كنند ، در اين حالت است كه حس ناراحتي و غم تبديل به اختلال افسردگي مي شود.

به بيان سايت آسيب شناسي اختلالات رواني فيليا افسرگي به حالتي گفته مي شود كه فرد در آن احساس ناراحتي ، پوچي ، نااميدي و درماندگي مي كند و با تغييرات جسمي و فكري همراه است .

نشانه هاي اختلال افسردگي شامل موارد زير مي باشد و اگر فرد 5 مورد از آنها را در طي دو هفته به صورت مداوم داشته باشد يعني مبتلا به افسردگي است :  حالت روحي افسرده ، كاهش علاقه و اشتياق در بيشتر فعاليت ها ، كاهش يا افزايش وزن ، بي خوابي يا پرخوابي ،  تغيير در حركت و فعاليت ها ، خستگي ، احساس بي ارزشي و احساس گناه ، كاهش توانايي فكر كردن و تمركز كردن ، فكر كردن مداوم به مرگ و خودكشي . 

 

براي مطالعه متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كيند : 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/206/افسردگي-و-علائم-آن.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۰:۰۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


 مرحله قطع شدن شيردهي مرحله حساسي براي كودك مي باشد و وي  را در خطر مشكلات جسمي و رواني قرار دهد ؛ بنابراين مادر بايد با فرآيند از شير گرفتن آشنا باشد .

بهترين زمان از شير گرفتن كودكان 24 ماهگي يا همان دو سالگي است .

به نقل از سايت روانشناسي كودك فيليا دو روش براي از شير گرفتن كودكان وجود دارد : روش از شير گرفتن ناگهاني : مادر به يك باره تصميم مي گيرد شير خوردن كودك را قطع كند . اين رو اصلا توصيه نمي شود زيرا مشكلات زيادي براي كودك به وجود مي آورد .

روش از شير گرفتن تدريجي  : در اين رو شير خوردن به تدريج كم مي شود و مادر به تدريج دفعات آن را كاهش مي دهد . اين روش تقريبا 35 روز زمان مي برد و  خطري براي كودك ندارد . 

 

براي مطالعه متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/255/از-شير-گرفتن-كودك-؛-سن-و-روش-مناسب.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۵:۱۰ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


دادن پاداش به كودكان يعني وقتي كودك كار خوبي انجام داد با كلام ، هديه ، بوسيدن يا بردن كودك به پارك  از او قدرداني كنيم تا بعداً كارهاي خوب بيشتري انجام دهد . پاداش ها هميشه با هدف و برنامه ريزي صورت نمي گيرند مثلاً وقتي كودكي حرف زشتي مي زند و اطرافيان مي خندند . اين خنده براي كودك پاداش محسوب مي شود و دفعه بعد هم اين كار را تكرار مي كند .

به نقل از سايت مهارت هاي فرزند پروري فيليا ، انواع پاداش به كودكان شامل پاداش كلامي به كودكان ، پاداش عاطفي يا پاداش جسماني به كودكان ،  پاداش فعاليتي به كودكان و پاداش مادي  به كودكان در زير به طور مختصر بيان شده است  .

پاداش كلامي يعني  تحسين و تاييد كودكان با كلام و زبان ، پاداش‌ عاطفي رفتارهاي غيركلامي مانند بغل كردن ،  بوسيدن و .. هستند كه علاقه و محبت والدين را به كودك نشان مي دهند . پاداش فعاليتي به كودكان يعني فعاليت ها و كارهايي كه  كودك دوست دارد انجام دهد مانند رفتن به پارك يا منزل فاميل و ... پاداش هاي مادي يعني دادن اشيا و وسايلي كه كوك دوست دارد به او بدهيم مانند خريد توپ ، عروسك و ...

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/249/انواع-پاداش-به-كودكان.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۵:۵۶ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


بيشتر افراد در زندگي خود غم ، ناراحتي و نگراني را تجربه كرده اند  ولي اين حالت ها  خيلي ادامه ندارد نهايت در طي  يك يا چند روز از بين مي روند ، زماني اين احساسات مشكل ساز محسوب مي شوند كه بيشتر از دو هفته ادامه داشته باشند و زندگي فرد را دچار مشكل كنند . افسردگي يكي از بيماري هاي رواني است كه آمار آن خيلي بالا است به همين دليل به آن سرما خوردگي رواني مي گويند .

به نقل از سايت مشاوره وراهنمايي فيليا ، انواع افسردگي شامل  اختلال افسردگي اساسي ،  اختلال بي نظمي خلق اخلالگر، اختلال افسردگي مداوم ، افسردگي پيش از قاعدگي ، افسردگي پس از زايمان ، افسردگي فصلي  ،  افسردگي ناشي از مواد ، دارو ها و بيماري هاي جسمي است . كه در مقاله درباره سن شروع ،  علايم  هر كدام از آن ها توضيح داده شده است .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/207/انواع-افسردگي-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۴:۱۳ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


قاعدگي در خانم ها خيلي اهميت دارد چون نشانه سلامتي و آمادگي براي مادر شدن است . سيكل عادت ماهانه خانم ها متغيير است و بين 21 روز تا 35 روز است ولي به طور متوسط اكثر خانم ها سيكل پريود يا حيض 28 روز دارند .  

به نقل از سايت مشاوره خانواده فيليا تعريف قاعدگي يا پريود ، تغييرات جسمي و تغييرات رواني پريود ، قاعدگي يا عادت ماهانه در در دختران و خانم ها در زير به طور مختصر بيان شده است  .

قاعدگي به خونريزي كه هر ماه خانم ها دارند گفته مي شود . طول خونريزي در طي پريودي متغيير است ولي اكثر خانم ها بين 3 روز تا 7 روز خونريزي دارند و متوسط آن 5 روز است . تا حدود 1.5 سال بعد از نخستين عادت ماهانه امكان دارد اگر خانمي در طي اين مدت ازدواج كند باردار نشود چون در اين مدت خانم ها تخمك سالم توليد نمي كنند . از جمله تغييرات جسمي در هنگام حيض مي توان به حساس شدن و سنگيني سينه ها ، دردهاي شكمي نفخ شكم و ... اشاره كرد . هم چنين از تغييرات رواني هنگام عادت ماهانه مي توان به احساس غم ، اضطراب ، افسردگي ، پرخاشگري ، و ... اشاره كرد .  

 

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/246/پريود-،-قاعدگي-يا-عادت-ماهانه.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۸:۳۶ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


بازتاب شنا كردن نوزاد
 يكي ديگر از انواع رفلكس هاي غريزي نوزادي است كه از ابتداي تولد تا 6 ماهگي ادامه دارد . و فقط زماني كه نوزاد در آب قرار داده شود فعال مي شود .

به نقل از سايت مشاوره روانشناسي فيليا نحوه مشاهده رفلكس شنا كردن در نوزادان ،  آسيب‌ بازتاب شنا كردن در نوزادان و عملكرد آن بيان شده است .

والدين براي ديدن رفلكس شنا كردن صورت كودك را در ظرف آبي قرار دهند ؛  در نتيجه كودك همانند عمل شنا كردن ، دست و پا مي‌زند عملكرد بازتاب شنا كردن در نوزادان فقط تا 6 ماهگي است و عملكرد آن در آينده براي كودك مشخص نشده است هم چنين آسيب خاصي براي رفلكس شنا كردن در صورتي كه اين بازتاب بعداز 6 ماهگي ادامه داشته باشد يا اصلاً در كودك به وجود نيامده باشد ذكر نشده است .  

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/204/بازتاب-شنا-كردن-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۳:۱۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 26
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب