samiya
روانشناسي تخصصي


رفلكس هاي نوزادان رفتارهاي غريزي هستند ، نوزادان در بدو تولد قدرت حركات ارادي ندارند و اغلب كارها و رفتارهايي كه انجام مي دهند به صورت بازتاب و غريزي مي باشد .

بازتاب كف دستي چانه اي يكي از بازتاب هاي نوزادان است كه از بدو تولد در فرد وجود دارد و در سن سه ماهگي از بين مي رود ولي در بزرگسالاني كه دچار برخي مشكلات مغزي هستند نيز ديده مي شود .

به استناد سايت راهنمايي و مشاوره فيليا اگر يكي از دست هاي نوزاد را بخارانيد ، اين خاراندن باعث باز و بسته شدن فك پايين نوزاد مي شود ، اگر اين اتفاق افتاد شما در حال مشاده رفلكس كف دستي چانه اي هستيد . 

 

براي مشاده متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/205/بازتاب-كف-دستي---چانه-اي-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۷:۵۷ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


مهم ترين سوالي كه در نوجواني براي فرد به وجود مي آيد سوال " من كيستم ؟ " است . شكل گيري هويتنوجوان مستلزم اين است كه نوجوان مدام در حال كسب تجربه و تلاش باشد زيرا جواب دادن به اين سوال نيازمند آن است كه نوجوان جنبه هاي جسماني ، اجتماعي و حركتي خودش را كشف كند و بتواند خودش را از ديدگاه ديگران ببيند .

به بيان سايت روانشناسي نوجوان فيليا ، تشكيل هويت در نوجوان شامل سه امر اساسي است :

نوجوان احساس ثبات داشته باشد ؛ يعني بداند كه با گذشت زمان همان شخصي است كه قبلاً بوده است و شخصيتش تغيير نكرده است .

 افراد جامعه و ديگران او را شخصي با ثبات بشناسند ؛ يعني نوجوان بايد بتواند تصوير ثابتي از خود به محيط ارائه دهد

اطمينان به ثابت بودن شخصيت ؛ او بايد براساس شواهد عيني و اطلاعاتي كه از محيط دريافت مي كند به ثبات شخصيت خود اطمينان پيدا كند.

 

براي مطالعه متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/251/شكل-گيري-هويت-نوجوان.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۸:۰۹ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

بازتاب ها اولين حركات و واكنش هاي انسان هستند كه نوزاد براي ارضاي نيازهاي غريزي خود از اين حركات استفاده مي كند . بيشتر رفلكس هاي نوزاد تا قبل 6 ماهگي از بين مي روند ولي برخي از آنها تا آخر عمر باقي مانده و تبديل به حركات ارادي مي شوند ولي بازتاب مورو در 6 ماهگي از بين مي رود .

به استناد مشاوره روانشناسي فيليا به وجود نيامدن رفلكس مورو مي تواند نشان دهنده مشكل در دستگاه عصبي مركزي باشد ؛ هم چنين ادامه پيدا كردن بيش از حد اين بازتاب  نشستن ، كنترل سر و ساير نقاط برجسته حركتي را به تأخير خواهد انداخت.

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/248/كوليك-و-علائم-آن-در-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۴:۰۲ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

بازتاب تونيك گردني از انواع رفلكس هاي غريزي نوزادي است كه از هنگام تولد تا 3 يا 4 ماهگي ادامه دارد .

به نقل از سايت روانشناسي كودك فيليا نحوه مشاهده رفلكس تونيك گردني در نوزادان ،  آسيب‌ بازتاب تونيك گردني در نوزادان و عملكرد آن بيان شده است .

والدين براي مشاهده رفلكس تونيك گردني ، نوزاد را به پشت بخوابانند ، با چرخيدن گردن به يك سمت ، دست و پاي  سمت صورت باز و صاف شده و از بدن دور مي شود . از آسيب هاي رفلكس تونيك گردني در آينده مي توان به مشكلات خواندن ، نوشتن و عدم هماهنگي چشم و دست اشاره كرد .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/201/بازتاب-تونيك-گردني-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۷:۰۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

افراد مبتلا به اختلال شخصيت وسواسي جبري بيش از اندازه كار مي كنند ، مسوليت پذير ، بسيار دقيق و وسواس هستند و خيلي به جزئيات توجه مي كنند . هم چنين خيلي تلاشگر هستند . 

به نقل از مشاوره روانشناسي تلفني فيليا ويژگي هاي اختلال شخصيت وسواسي جبري ، سن شروع اختلال شخصيت وسواسي جبري در مردان و زنان و تشخيص شخصيت وسواسي جبري در افراد در زير به طور مختصر بيان شده است  . 

از جمله ويژگي هاي اختلال شخصيت وسواسي مي توان به خسيسي ، لجبازي ، اصرار به انجام كار ها به شيوه خاص آن ها ( يعني طبق مقرراتي كه آن ها كار را انجام مي دهند بايد انجام داد و خلاقيت فرد را قبول ندارند ) ، اشاره كرد هم چنين اين افراد بدون انعطاف و بسيار خشك هستند ، كارها را به لحظه آخر موكول مي كنند . اين افراد خيلي به خود سخت مي گيرند مثلاً تفريح و استراحت را وقت تلف كردن مي دانند مگر اينكه در هنگام تفريحي يك كاري انجام بدهند .  سن شروع شخصيت وسواسي جبري در افراد در سن 18 سالگي است براي اين كه فرد تشخيص شخصيت وسواسي جبري  را بگيرد بايد 4 علامت از 8 علامت ذكر شده در مقاله را داشته باشد . 

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/244/اختلال-شخصيت-وسواسي-جبري.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۱:۵۵ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

گريه كردن در همه نوزادان امري طبيعي است و حتي راهي براي برقراري ارتباط با ديگران و رفع نيازهاي نوزاد است . گاهي اوقات نوع گريه هاي نوزاد متفاوت بوده و هر كدام نشان دهنده نوعي نياز متفاوت است .

به گفته روانشناسي كودك فيليا يكي از مشكلات رايج دوران نوزادي كوليك يا قولنج است و علامت آن گريه هاي بسيار شديد و غير قابل تحمل نوزادان است . قولنج نوزادان گريه هاي غير طبيعي و طولاني در نوزادان است كه به دليل بيماري هاي شكمي به وجود مي آيد و اغلب باعث اضطراب و ناراحتي والدين مي شود .اين گريه ها اغلب بين 6 عصر تا نيمه هاي شب اتفاق مي افتد .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

wwwheyvafamily.com/web/articles/view/203/بازتاب-مورو-در-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۱:۴۳ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

به بيان سايت راهنمايي و مشاوره فيليا بازتاب ها اولين پاسخ هاي نوزادان و اولين راه براي برقراري ارتباط آنها با والدين و برطرف كردن نيازهايشان مي باشد . بازتاب گونه نيز بازتابي است كه به برطرف كردن نياز گرسنگي نوزاد كمك مي كند زيرا نوزاد به وسليه اين بازتاب نوك پستان مادر را پيدا كرده و غذا مي خورد .

بازتاب گونه نوزاد بايد در سن سه ماهگي از بين برود و اگر ديديد در نوزادتان باقي مانده حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد .

براي مطالعه مشاهده بازتاب گونه و عملكرد آن روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/202/بازتاب-گونه-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۷:۱۵ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

تغيرات سبك زندگي ، تغيرات اجتماعي ، تغيرات شخصيتي و ... به طور مداوم انسان را دچار مشكل مي كند و براي تطبيق پيدا كردن و حل اين مشكلات نياز به كسب مهارت هاي جديد در فرد به وجود مي آيد . برنامه آموزش مهارت هاي زندگي برنامه اي است كه هدف آن افزايش سطح سلامت روان و پيشگيري از آسيب هاي رواني - اجتماعي است كه از سوي سازمان جهاني بهداشت تدوين شده است .

به استناد مشاوره روانشناسي تلفني فيليا ، مهارت هاي زندگي عبارت است از " توانايي انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه اي كه فرد بتواند با چالش ها و ضروريات زندگي روزمره خود كنار بيايد " .

انواع مهارت هاي زندگي شامل 10 مورد است كه عبارتند از : مهارت تصميم گيري ، مهارت حل مسئله ، مهارت تفكر خلاق ، مهارت تفكر نقاد ، مهارت برقراري ارتباط موثر ، مهارت برقراري ارتباط موثر ، مهارت خودآگاهي ، مهارت همدلي كردن ، مهارت مقابله با هيجان  ، مهارت مقابله با استرس

 

براي مطالعه متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كنيد :  

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/247/مهارت-هاي-زندگي-؛-انواع-و-اهميت-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۰:۵۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

بازتاب خزيدن يكي ديگر از انواع رفلكس هاي غريزي نوزادي است . اغلب نوزادان سالم به ترتيب ابتدا بازتاب خزيدن دارند ، در مرحله دوم سينه خيز مي روند سپس چهار دست و پا راه مي روند . اين رفلكس نوزاد را براي براي چهار دست و پا رفتن آماده مي كند .

به نقل از سايت مشاوره مهارت هاي فرزند پروري فيليا نحوه مشاهده رفلكس خزيدن در نوزادان ،  آسيب‌ بازتاب خزيدن در نوزادان و عملكرد آن بيان شده است .

ولدين براي تحريك بازتاب خزيدن بدن كودك را به صورت دمر روي يك سطح صاف مانند ميز قرار دهيد ، كه باعث مي شود نوزاد پشت سر هم با كف پاها ضربه بزند . رفلكس خزيدن در 3 ماهگي قبل از اين كه چهار دست و پا رفتن ارادي شروع شود از بين مي رود .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 
 
 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۲:۴۷ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

افراد داراي شخصيت وابسته رفتار سلطه پذير دارند و مدام به ديگران مي چسبند تا از آن ها مراقبت كند . در ابراز مخالفت و نظر خود به ديگران مشكل دارند . هميشه انظار دارند ديگران مسوليت زندگي آن ها را بر عهده بگيرد . قدرت تصميم گيري در امور زندگي ندارند .

به نقل از مشاوره روانشناسي تلفني فيليا ويژگي هاي اختلال شخصيت وابسته ، سن شروع اختلال شخصيت وابسته در مردان و زنان و تشخيص اختلال شخصيت وابسته در افراد در زير به طور مختصر بيان شده است  

از جمله ويژگي هاي اختلال شخصيت وابسته مي توان به احساس بي كفايتي ، اعتماد به نفس پايين و تحت نفوذ ديگران اشاره كرد . شخصيت هاي وابسته اغلب دوست داشتني هستند زيرا ، خونگرم ، وفا ، اهل همكاري ، دلسوز و فروتن هستند . از ديد ديگران افراد مبتلا به اختلال شخصيت وابسته ساده لوح ، ترسو و غيرفعال هستند .  سن شروع شخصيت وابسته در افراد در سن 18 سالگي است براي اين كه فرد تشخيص شخصيت وابسته را بگيرد بايد 5 علامت از 8 علامت ذكر شده در مقاله را داشته باشد .

 

 

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 
 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۶:۵۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 26
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب