samiya
روانشناسي تخصصي

رفلكس بابنسكي هم چون ديگر انواع رفلكس ها به صورت غريزي در نوزادان وجود دارد رفلكس بابينسكي علاوه بر نوزادن در بزرگسالان هم امكان دارد مشاهده شود . البته در بزرگسالان بعد از راه رفتن طولاني و يا هنگام خواب مشاهده مي شود . 

به بيان سايت مشاوره روان شناسي فيليا نحوه مشاهده رفلكس بابنسكي ،  آسيب‌ بازتاب بابينسكي  بيان شده است . 

والدين براي ديدن رفلكس بابنسكي در نوزادان بايد كف پاي نوزاد را  لمس كنند ، البته نبايد براي لمس پاي نوزاد از وسايل نوك تيز مانند سوزن ، ناخن و ... استفاده كرد . اگر بازتاب بابنسكي بعد از 12 ماهگي از بين نرود امكان دارد نشانه آسيب مغزي مانند آسيب به نخاع و يا بيماري هاي جسمي باشد . 

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۸:۰۲ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

بازتاب ها از اولين حركات نوزاد بوده و كاملا فطري و غريزي هستند ، رفلكس گام برداري زيربناي مهارت هاي حركتي درشت كودكان مانند راه رفتن و دويدن مي باشد .

به گفته روانشناسي كودك فيليا براي مشاهده بازتاب گام برداري در يك نوزاد ؛ زير بازوي نوزاد را نگه داريد و اجازه دهيد پاهاي او سطح صافي را لمس كنند ؛ پاسخ نوزاد اين است كه يك پا را بعد از ديگري به صورت گام برداشتن بلند مي كند و تا زماني كه او را نگه داريد و به جلو ببريد پاهايش را مثل راه رفتن حركت مي دهد . همانطور كه مشاهده مي كنيد اين بازتاب نوزاد را براي راه رفتن ارادي در آينده آماده مي كند .

 

براي مطالعه عملكرد و سن شروع وپايان بازتاب گام برداري در نوزادان به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/199/بازتاب-گام-برداري-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۲:۱۹ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


افراد ضد اجتماعي بيشتر در زندان ها ، ديده مي شوند . به عبارت ديگر شيوع شخصيت ضد اجتماعي در زندانيان بيشتر است . اين افراد اگر به كسي صدمه اي بزنند اصلاً احساس عذاب وجدان ندارند . مثلاً اگر به يك نفر تجاوز كنند اصلاً احساس گناه و عذاب وجدان ندارند بلكه فرد مورد تجاوز شده را مستحق اين ظلم مي دانند .

به نقل از سايت آسيب شناسي رواني فيليا  ويژگي هاي شخصيت ضداجتماعي ، سن شروع شخصيت ضداجتماعي در افراد و تشخيص شخصيت ضداجتماعي در افراد در زير به طور مختصر بيان شده است  .

از جمله ويژگي هاي افراد ضد اجتماعي ، مي توان به دروغگويي ، كلاهبرداري ، مصرف مواد و الكل ، دزدي كردن ، آزار و اذيت ديگران ، تخريب اموال و وسايل ديگران ، تجاوز به حقوق شخصي ديگران و مقرارت اجتماعي و .... اشاره كرد . سن شروع شخصيت ضداجتماعي در افراد در سن 18 سالگي است براي اين كه فرد تشخيص شخصيت ضداجتماعي را بگيرد بايد 3 علامت از 7 علامت ذكر شده در مقاله را داشته باشد .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/241/اختلال-شخصيت-ضد-اجتماعي.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۴:۳۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

چنگ زدن از مهارت هاي حركتي ظريف نوزادان مي باشد ، نوزادان با چنگ زدن به اشياء و گرفتن و لمس كردن آنها اطلاعات زيادي را درباره اشياء و محيط به دست مي آورد . مهارت چنگ زدن جزو مهارت هاي دسترسي در نوزادان مي باشد كه در 7 هفتگي از بين رفته و در سه ماهگي دوباره برمي گردد . نوزادان در سه ماهگي كنترل دست و شانه را به دست آورده و اندازه دست خود را متناسب با شي مورد نظر مي توانند تنظيم كنند . از هفت ماهگي نوزادان مي توانند دستشان را دراز كنند و چيزي را كه مي خواهند بردارند .

به بيان سايت مشاوره روانشناسي فيليا از 8 ماهگي به بعد نوزادان در چنگ زدن حرفه اي مي شوند و نهايتا در يك سالگي نوزاد مي تواند يه دانه كشمش را بردارد . يعني در اين سن مهارت چنگ زدن نوزاد كامل مي شود . هم چنين در اين دست برتر نوزادان مشخص مي شود .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/245/مهارت-چنگ-زدن-و-دسترسي-در-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۴:۱۵ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

اين بازتاب در نوزادان به صورت غيرارادي و خودكار انجام مي شود ولي نوزاد را براي چنگ زدن و گرفتن اشيا كه يكي از مهارت هاي حركتي ظريف است آماده مي كند . اگر انگشتتان را در كف دست نوزاد قرار مي دهيد و نوزاد فورا دستش را مشت مي كند شما در حال مشاهده بازتاب چنگ زدن هستيد .

به گفته سايت روانشناسي كودك فيليا اين بازتاب در 3 ماهگي از بين مي رود . اگر بعد از گذشت سه ماهگي نوزاد ادامه داشت و رفلكس چنگ زدن هنوز ادامه دارد اجسامي با جنس هاي مختلف تا حدودي زبر را به كف دستان نوزاد به آرامي بكيد تا نوزاد نسبت به حس دستانش آگاه شود .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/196/بازتاب-چنگ-زدن-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۳:۵۸ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

خواب منظم براي رشد نوزاد يك امر ضروري است . خوابيدن نوزاد مشكلي است كه بيشتر والدين با آن دست و پنجه نرم مي كنند خواب نوزادان است چون خواب نوزاد در ابتداي تولد منظم نيست زيرا نوزاد هنوز متوجه مفهوم شب و روز نشده است و متوجه نمي شود كه شب براي خوابيدن است و اكثر اوقات شب بيدار شده و والدين اذيت مي شوند .

به نقل از سايت روانشناسي كودك فيليا نوزادان در شبانه روز بين 16 تا 18 ساعت مي خوابند و بقيه ساعات را نيز در حالت خواب و بيداري مي گذرانند و خواب آنها دو حالت دارد : خواب نوزادان دو حالت دارد : 1. خواب با حركات سريع چشم  (REM) .2  خواب بدون حركات سريع چشم (NREM)

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/242/حالت-و-ميزان-خواب-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۷:۳۶ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


اين رفلكس مانند بقيه بازتاب ها به صورت فطري و ذاتي در نوزادان وجود دارد بازتاب مكيدن در سن 4 ماهگي  از بين مي رود و نوزاد پس از آن شروع به مكيدن ارادي مي كند به عبارت ديگر تا 4 ماهگي مكيدن نوزاد غير ارادي است .

به نقل از سايت روان شناسي كودك فيليا نحوه مشاهده رفلكس مكيدن  ،   آسيب‌ بازتاب مكيدن و عملكرد آن بيان شده است .

والدين براي ديدن رفلكس مكيدن در نوزادان بايد دهان نوزاد را  لمس كنند ،اگر بازتاب مكيدن بعد از 6 ماهگي از بين نرود باعث اختلال مكيدن انگشت مي شود هم چنين اگر بازتاب مكيدن در نوزاد نباشد امكان دارد نشانه آسيب ساقه مغز ، و شكاف كام و لب باشد ..

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/197/بازتاب-مكيدن-نوزاد-.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۵:۳۲ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


شخصيت مرزي در گفتار ، رفتار ، روحيه بسيار بي ثبات و متغيير است . مثلاً اخلاق او در طي روز از ناراحتي به شادي ، خشم ، احساس پوچي و ... تغيير مي كند ، از ديد ديگران آن ها بسيار دمدمي مزاج هستند . اين افراد بيشتر از بقيه افراد جامعه اقدام به خود زني  و خودكشي مي كنند .

به نقل از مشاوره آسيب شناسي رواني فيليا  ويژگي هاي شخصيت مرزي ، سن شروع شخصيت مرزي در مردان و زنان و تشخيص شخصيت مرزي در افراد در زير به طور مختصر بيان شده است  .

ويژگي هاي شخصيت مرزي ، اين است كه ترس مداوم از اين دارند كه ديگران آن ها را طرد كنند . به همين علت هميشه احساس مي كنند رها شده اند  و كسي به آن ها علاقه ندارد . در نظر افراد مرزي ، مردم يا خوب هستند يا بد يعني نمي توانند يك فردي را در نظر بگيرند كه هم خصوصيات خوب داشته باشد هم بد . سن شروع شخصيت مرزي در افراد در سن 18 سالگي است براي اين كه فرد تشخيص شخصيت مرزي را بگيرد بايد 5 علامت از 9 علامت ذكر شده در مقاله را داشته باشد .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/240/اختلال-شخصيت-مرزي.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۵:۳۶ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

نوزادان در بدو تولد تا چندين ماه براي ارضاي نيازهايشان ارتباط برقرار مي كنند و از بازتاب هاب براي برقراي ارتباط استفاده مي كنند كه به صورت فطري در آنها وجود دارد و موقعيت هاي مختلف بروز پيدا مي كند و به تدريج در طول زمان ازبين مي روند يا اينكه تبديل به حركات ارادي مي شوند . هر بازتابي اگر زودتر از زمان تعين شده از بين بروند اشكالي ندارد ولي باقي ماندن آنها مي تواند نشان دهنده اختلال باشد . بازتاب نوزادان انواع مختلفي دارد .

به استناد سايت روانشناسي كودك فيليا در نوزادان عملكرد بازتاب ها متفاوت است و بستگي به نوع حركت دارد مثلا بازتاب گونه ارزش بقا دارد و به نوزاد كمك مي كند نوك پستان مادر را پيدا كرده و شير بخورد و بازتاب گام برداري نوزاد را براي راه رفتن ارادي در آينده آماده مي كند .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/194/بازتاب-هاي-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۶:۰۰ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

دوران بارداري دوران حساسي است كه در آن زنان نسبت بيماري هايي مثل افسردگي و اضطراب آسيب پذيرترند كه تغيرات هورموني اين دوران نيز تاثير زيادي در بروز آن دارد . افسردگي پس از زايمان يكي از انواع شايع افسردگي است و بعد از زايمان در زنان ديده مي شود . اين مادران مسوليت پذيري و پاسخگويي بسيار كمي نسبت به نوزاد داردن كه مي تواند آسيب زيادي از نظر رواني به نوزاد بزند .

به استناد سايت مشاوره خانواده فيليا بارداري ناخواسته ، تمايل به سقط جنين ، عدم وجود رابطه عاطفي با همسر و ... ار جمله عوامل ايجاد افسردگي پس از زايمان است . اين نوع افسردگي علائمي مانند احساس غم  و نااميدي ، تمايل به كشتن نوزاد ، نداشتن ارتباط عاطفي با نوزاد و ... از علايم افسردگي پس از زايمان مي باشد .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله و دريافت اطلاعات كامل تر به لينك زير مراجعه نماييد : 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/237/افسردگي-پس-از-زايمان-در-مادران-؛-علائم-و-عوامل-موثر-بر-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۹:۲۲ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 26
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب