samiya
روانشناسي تخصصي

به بيان سايت راهنمايي و مشاوره فيليا بازتاب ها اولين پاسخ هاي نوزادان و اولين راه براي برقراري ارتباط آنها با والدين و برطرف كردن نيازهايشان مي باشد . بازتاب گونه نيز بازتابي است كه به برطرف كردن نياز گرسنگي نوزاد كمك مي كند زيرا نوزاد به وسليه اين بازتاب نوك پستان مادر را پيدا كرده و غذا مي خورد .

بازتاب گونه نوزاد بايد در سن سه ماهگي از بين برود و اگر ديديد در نوزادتان باقي مانده حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد .

براي مطالعه مشاهده بازتاب گونه و عملكرد آن روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/202/بازتاب-گونه-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۷:۱۵ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

تغيرات سبك زندگي ، تغيرات اجتماعي ، تغيرات شخصيتي و ... به طور مداوم انسان را دچار مشكل مي كند و براي تطبيق پيدا كردن و حل اين مشكلات نياز به كسب مهارت هاي جديد در فرد به وجود مي آيد . برنامه آموزش مهارت هاي زندگي برنامه اي است كه هدف آن افزايش سطح سلامت روان و پيشگيري از آسيب هاي رواني - اجتماعي است كه از سوي سازمان جهاني بهداشت تدوين شده است .

به استناد مشاوره روانشناسي تلفني فيليا ، مهارت هاي زندگي عبارت است از " توانايي انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه اي كه فرد بتواند با چالش ها و ضروريات زندگي روزمره خود كنار بيايد " .

انواع مهارت هاي زندگي شامل 10 مورد است كه عبارتند از : مهارت تصميم گيري ، مهارت حل مسئله ، مهارت تفكر خلاق ، مهارت تفكر نقاد ، مهارت برقراري ارتباط موثر ، مهارت برقراري ارتباط موثر ، مهارت خودآگاهي ، مهارت همدلي كردن ، مهارت مقابله با هيجان  ، مهارت مقابله با استرس

 

براي مطالعه متن كامل مقاله روي لينك زير كليك كنيد :  

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/247/مهارت-هاي-زندگي-؛-انواع-و-اهميت-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۰:۵۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

بازتاب خزيدن يكي ديگر از انواع رفلكس هاي غريزي نوزادي است . اغلب نوزادان سالم به ترتيب ابتدا بازتاب خزيدن دارند ، در مرحله دوم سينه خيز مي روند سپس چهار دست و پا راه مي روند . اين رفلكس نوزاد را براي براي چهار دست و پا رفتن آماده مي كند .

به نقل از سايت مشاوره مهارت هاي فرزند پروري فيليا نحوه مشاهده رفلكس خزيدن در نوزادان ،  آسيب‌ بازتاب خزيدن در نوزادان و عملكرد آن بيان شده است .

ولدين براي تحريك بازتاب خزيدن بدن كودك را به صورت دمر روي يك سطح صاف مانند ميز قرار دهيد ، كه باعث مي شود نوزاد پشت سر هم با كف پاها ضربه بزند . رفلكس خزيدن در 3 ماهگي قبل از اين كه چهار دست و پا رفتن ارادي شروع شود از بين مي رود .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 
 
 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۲:۴۷ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

افراد داراي شخصيت وابسته رفتار سلطه پذير دارند و مدام به ديگران مي چسبند تا از آن ها مراقبت كند . در ابراز مخالفت و نظر خود به ديگران مشكل دارند . هميشه انظار دارند ديگران مسوليت زندگي آن ها را بر عهده بگيرد . قدرت تصميم گيري در امور زندگي ندارند .

به نقل از مشاوره روانشناسي تلفني فيليا ويژگي هاي اختلال شخصيت وابسته ، سن شروع اختلال شخصيت وابسته در مردان و زنان و تشخيص اختلال شخصيت وابسته در افراد در زير به طور مختصر بيان شده است  

از جمله ويژگي هاي اختلال شخصيت وابسته مي توان به احساس بي كفايتي ، اعتماد به نفس پايين و تحت نفوذ ديگران اشاره كرد . شخصيت هاي وابسته اغلب دوست داشتني هستند زيرا ، خونگرم ، وفا ، اهل همكاري ، دلسوز و فروتن هستند . از ديد ديگران افراد مبتلا به اختلال شخصيت وابسته ساده لوح ، ترسو و غيرفعال هستند .  سن شروع شخصيت وابسته در افراد در سن 18 سالگي است براي اين كه فرد تشخيص شخصيت وابسته را بگيرد بايد 5 علامت از 8 علامت ذكر شده در مقاله را داشته باشد .

 

 

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 
 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۶:۵۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

رفلكس بابنسكي هم چون ديگر انواع رفلكس ها به صورت غريزي در نوزادان وجود دارد رفلكس بابينسكي علاوه بر نوزادن در بزرگسالان هم امكان دارد مشاهده شود . البته در بزرگسالان بعد از راه رفتن طولاني و يا هنگام خواب مشاهده مي شود . 

به بيان سايت مشاوره روان شناسي فيليا نحوه مشاهده رفلكس بابنسكي ،  آسيب‌ بازتاب بابينسكي  بيان شده است . 

والدين براي ديدن رفلكس بابنسكي در نوزادان بايد كف پاي نوزاد را  لمس كنند ، البته نبايد براي لمس پاي نوزاد از وسايل نوك تيز مانند سوزن ، ناخن و ... استفاده كرد . اگر بازتاب بابنسكي بعد از 12 ماهگي از بين نرود امكان دارد نشانه آسيب مغزي مانند آسيب به نخاع و يا بيماري هاي جسمي باشد . 

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۸:۰۲ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

بازتاب ها از اولين حركات نوزاد بوده و كاملا فطري و غريزي هستند ، رفلكس گام برداري زيربناي مهارت هاي حركتي درشت كودكان مانند راه رفتن و دويدن مي باشد .

به گفته روانشناسي كودك فيليا براي مشاهده بازتاب گام برداري در يك نوزاد ؛ زير بازوي نوزاد را نگه داريد و اجازه دهيد پاهاي او سطح صافي را لمس كنند ؛ پاسخ نوزاد اين است كه يك پا را بعد از ديگري به صورت گام برداشتن بلند مي كند و تا زماني كه او را نگه داريد و به جلو ببريد پاهايش را مثل راه رفتن حركت مي دهد . همانطور كه مشاهده مي كنيد اين بازتاب نوزاد را براي راه رفتن ارادي در آينده آماده مي كند .

 

براي مطالعه عملكرد و سن شروع وپايان بازتاب گام برداري در نوزادان به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/199/بازتاب-گام-برداري-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۲:۱۹ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]


افراد ضد اجتماعي بيشتر در زندان ها ، ديده مي شوند . به عبارت ديگر شيوع شخصيت ضد اجتماعي در زندانيان بيشتر است . اين افراد اگر به كسي صدمه اي بزنند اصلاً احساس عذاب وجدان ندارند . مثلاً اگر به يك نفر تجاوز كنند اصلاً احساس گناه و عذاب وجدان ندارند بلكه فرد مورد تجاوز شده را مستحق اين ظلم مي دانند .

به نقل از سايت آسيب شناسي رواني فيليا  ويژگي هاي شخصيت ضداجتماعي ، سن شروع شخصيت ضداجتماعي در افراد و تشخيص شخصيت ضداجتماعي در افراد در زير به طور مختصر بيان شده است  .

از جمله ويژگي هاي افراد ضد اجتماعي ، مي توان به دروغگويي ، كلاهبرداري ، مصرف مواد و الكل ، دزدي كردن ، آزار و اذيت ديگران ، تخريب اموال و وسايل ديگران ، تجاوز به حقوق شخصي ديگران و مقرارت اجتماعي و .... اشاره كرد . سن شروع شخصيت ضداجتماعي در افراد در سن 18 سالگي است براي اين كه فرد تشخيص شخصيت ضداجتماعي را بگيرد بايد 3 علامت از 7 علامت ذكر شده در مقاله را داشته باشد .

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد :

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/241/اختلال-شخصيت-ضد-اجتماعي.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۴:۳۴ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

چنگ زدن از مهارت هاي حركتي ظريف نوزادان مي باشد ، نوزادان با چنگ زدن به اشياء و گرفتن و لمس كردن آنها اطلاعات زيادي را درباره اشياء و محيط به دست مي آورد . مهارت چنگ زدن جزو مهارت هاي دسترسي در نوزادان مي باشد كه در 7 هفتگي از بين رفته و در سه ماهگي دوباره برمي گردد . نوزادان در سه ماهگي كنترل دست و شانه را به دست آورده و اندازه دست خود را متناسب با شي مورد نظر مي توانند تنظيم كنند . از هفت ماهگي نوزادان مي توانند دستشان را دراز كنند و چيزي را كه مي خواهند بردارند .

به بيان سايت مشاوره روانشناسي فيليا از 8 ماهگي به بعد نوزادان در چنگ زدن حرفه اي مي شوند و نهايتا در يك سالگي نوزاد مي تواند يه دانه كشمش را بردارد . يعني در اين سن مهارت چنگ زدن نوزاد كامل مي شود . هم چنين در اين دست برتر نوزادان مشخص مي شود .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/245/مهارت-چنگ-زدن-و-دسترسي-در-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۴:۱۵ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

اين بازتاب در نوزادان به صورت غيرارادي و خودكار انجام مي شود ولي نوزاد را براي چنگ زدن و گرفتن اشيا كه يكي از مهارت هاي حركتي ظريف است آماده مي كند . اگر انگشتتان را در كف دست نوزاد قرار مي دهيد و نوزاد فورا دستش را مشت مي كند شما در حال مشاهده بازتاب چنگ زدن هستيد .

به گفته سايت روانشناسي كودك فيليا اين بازتاب در 3 ماهگي از بين مي رود . اگر بعد از گذشت سه ماهگي نوزاد ادامه داشت و رفلكس چنگ زدن هنوز ادامه دارد اجسامي با جنس هاي مختلف تا حدودي زبر را به كف دستان نوزاد به آرامي بكيد تا نوزاد نسبت به حس دستانش آگاه شود .

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/196/بازتاب-چنگ-زدن-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۳:۵۸ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]

خواب منظم براي رشد نوزاد يك امر ضروري است . خوابيدن نوزاد مشكلي است كه بيشتر والدين با آن دست و پنجه نرم مي كنند خواب نوزادان است چون خواب نوزاد در ابتداي تولد منظم نيست زيرا نوزاد هنوز متوجه مفهوم شب و روز نشده است و متوجه نمي شود كه شب براي خوابيدن است و اكثر اوقات شب بيدار شده و والدين اذيت مي شوند .

به نقل از سايت روانشناسي كودك فيليا نوزادان در شبانه روز بين 16 تا 18 ساعت مي خوابند و بقيه ساعات را نيز در حالت خواب و بيداري مي گذرانند و خواب آنها دو حالت دارد : خواب نوزادان دو حالت دارد : 1. خواب با حركات سريع چشم  (REM) .2  خواب بدون حركات سريع چشم (NREM)

 

براي مطالعه متن كامل مقاله به لينك زير مراجعه نماييد :

 

 

 

 

www.heyvafamily.com/web/articles/view/242/حالت-و-ميزان-خواب-نوزاد.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۷:۳۶ ] [ samiya ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 26
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب